Викладач херсонського вишу Олександр Черемісін зібрав літопис цивільного спротиву Херсона

Новини Херсону. Розділ форуму, де можна дізнатися про останні новини та події, що відбуваються в місті Херсон. У цьому розділі користувачі можуть обговорювати та ділитися своїми думками щодо важливих новин та подій, що відбуваються у місті
Аватар користувача
Волонтери Херсону
Особливо цінний користувач
Особливо цінний користувач
Повідомлень: 1590
З нами з: 25 лютого 2022, 21:46

Викладач херсонського вишу Олександр Черемісін зібрав літопис цивільного спротиву Херсона

Повідомлення Волонтери Херсону »

Літопис цивільного спротиву Херсона зібрав викладач херсонського вишу Олександр Черемісін. Перший том вийшов друком у 2023 році. Коли чекати на наступні та які історії зібрав упорядник — дивіться у сюжеті.



Моя книга зібрала розповіді херсонців, які вистояли під час окупації. Олександр Черемісін, викладач Херсонського державного університету, розповідає, що до "Літопису цивільного спротиву Херсона", опублікованого у 2023 році, увійшло 27 інтерв'ю з мешканцями міста та прилеглих селищ. Видання стало можливим завдяки дослідницькій стипендії від Центру міської історії, підтриманому німецьким фондом Кербера. В книзі представлені історії людей різних професій та соціальних груп, включаючи приватних підприємців, шкільних учителів, викладачів університетів, працівників пенсійного фонду, волонтерів та лікарів. Вони діляться своїми переживаннями про участь у мітингах, форми спротиву, приховування документів від російських військ та допомогу ЗСУ.

Серед розповідей є історія херсонського лікаря Віктора Колісника, який з 2014 року активно долучився до волонтерського руху. Під час повномасштабної війни він керував відділенням функціональної та ультразвукової діагностики. Віктор зіткнувся з викликами надання допомоги пораненим військовим, яких приховували під іншими прізвищами, переодягали та ховали в різних відділеннях лікарні. Він згадує випадок, коли матері повідомили про смерть сина, але виявилося, що він живий.

Робота лікарів під час окупації була ускладнена через брак ліків, тиск з боку окупантів та колаборантів, а також від'їзд колег. Віктор продовжував працювати до червня 2022 року, поки російські військові не прийшли до нього втретє. Він вирішив виїхати, але повернувся до звільненого Херсона у квітні 2023 року.

Книга передана до обласного краєзнавчого музею, бібліотеки імені Олеся Гончара та Херсонського державного університету. Вона також доступна онлайн. Загалом зібрано 88 історій. Планується видання другого тому навесні 2024 року та третього після звільнення лівого берега.

Суспільне Херсон
Аватар користувача
Волонтери Херсону
Особливо цінний користувач
Особливо цінний користувач
Повідомлень: 1590
З нами з: 25 лютого 2022, 21:46

Доктор історичних наук Олександр Черемісін про створення літопису спротиву херсонців в окупації

Повідомлення Волонтери Херсону »

Олександр Черемісін – доктор історичних наук, професор кафедри історії, археології та методики викладання у Херсонському державному університеті. Він зібрав розповіді херсонців, які чинили спротив російським військовим під час окупації міста. Про створення літопису та про містян, чиї історії увійшли до нього, дивіться в інтерв'ю Суспільного.

0:00 | Вступ
0:25 | Як виникла ідея створення Літопису. Чи допомагав хтось у створенні?
2:26 | Як відбувався пошук історій
5:25 | Скільки історій увійшло до першої книги та скільки було записано загалом
7:05 | Як зустрів повномасштабне вторгнення та окупацію Херсона
8:11 | Як вдавалося працювати під час окупації
15:32 | Чи були думки виїхати з окупації
17:35 | Як дізнався, що ЗСУ вже в Херсоні
19:49 | Що мотивує жити в Херсоні зараз



Олександр Черемісін, доктор історичних наук та професор кафедри історії, археології та методики викладання Херсонського державного університету, зібрав історії мешканців Херсона, які опиралися російським окупантам. Сьогодні ми маємо нагоду поспілкуватися з ним про створення Літопису та про тих, чиї історії увійшли до цієї книги. Вітаємо вас, пане Олександре. Добрий день. Розкажіть, будь ласка, як з'явилася ідея створення Літопису та чи допомагали вам у цьому інші люди?

Ідея створення Літопису виникла під час окупації, коли я замислювався над необхідністю зафіксувати цей історичний момент. Спочатку я планував описати власні переживання на тлі глобальних історичних подій, але згодом вирішив, що важливо залучити до цього процесу якомога більше людей. Аналізувати події було ще зарано, тому я вирішив звернутися до методу усної історії, щоб задокументувати різні досвіди окупації та війни в Херсоні. У березні-квітні 2023 року ми затвердили ініціативну тему дослідження в університеті та почали збирати перші усні розповіді.

Процес збору історій тривав з травня по листопад 2023 року. Пошук респондентів починався зі знайомих, а потім вони рекомендували своїх знайомих. Завдяки цьому ми змогли зібрати розповіді людей з різних професій та районів міста, що дозволило створити багатогранний образ окупації Херсона.

Загалом я записав 88 інтерв'ю, з яких 27 увійшли до першої книги. Ця кількість була обрана випадково, але я намагався встигнути до першої річниці звільнення Херсона. Продовжую збирати історії, і зараз готуємо другий випуск книги, до якого увійдуть нові розповіді, зібрані мною та моєю дружиною, яка також працює на одній з кафедр університету.

Моя особиста історія не увійшла до цієї книги, але буде опублікована окремо у Львові. Я зустрів окупацію Херсона, перебуваючи в черзі за водою, і 11 листопада провів цілий день, чекаючи на звільнення міста. Наступного дня ми з сім'єю відзначали звільнення на площі Свободи, радіючи та вітаючись з ЗСУ.

Життя в Херсоні зараз мотивує мене рідний дім, сім'я та янгол-охоронець, який, здається, має дуже високий рівень "прокачки", враховуючи всі небезпеки, через які мені довелося пройти.

Суспільне Херсон
  • Similar Topics
    Відповіді
    Перегляди
    Останнє повідомлення

Повернутись до “м.Херсон”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: ClaudeBot [AI бот] і 0 гостей