Сторінка 1 з 1

Принципи бухгалтерського обліку

Додано: 05 серпня 2008, 12:01
Прес-служба КРУ
Бюджетна сфера
Основні принципи бухгалтерського обліку
(про завищення або заниження установами дебіторської та кредиторської заборгованостей)

В бюджетній установі важливою складовою є правильність розрахункових та кредитних операцій. Від їх ведення залежить успіх функціонування усієї установи загалом.
Приступаючи до ревізії розрахунків з дебіторами та кредиторами, ревізор виходить з того, що оборотні активи установи у формі дебіторської заборгованості - це вимоги установи до інших фізичних та юридичних осіб щодо грошових коштів, робіт і послуг. При чому усі господарські відносини установи з постачальниками товарів, робіт і послуг, з покупцями та замовниками оформляються за допомогою договорів та угод. Такі угоди можуть укладатися виключно в межах бюджетних асигнувань.
Під час ревізії розрахунків насамперед перевіряється правильність відображення за статтями балансу залишків заборгованостей. Для цього порівнюють залишки за кожним видом розрахунків на початок ревізійного періоду, відображені в регістрах аналітичного обліку, із залишками відповідних статей балансу.
В ході інспектування - увага своєчасному проведенню інвентаризації розрахунків. Установи-кредитори повинні направити своїм боржникам виписки з особових рахунків про розміри їх заборгованості, боржники ж – у 10-денний термін підтвердити заборгованість або повідомити про свою незгоду. Термін позовної давності за сумами заборгованостей становить три роки. Після його закінчення заборгованість підлягає списанню.
Аналіз результатів проведених контрольних заходів на об’єктах контролю свідчить, що основними причинами утворення дебіторської заборгованості є поширена практика попередньої оплати розпорядниками бюджетних коштів закупівель обладнання, інших товарно-матеріальних цінностей, приховане авансування оплати послуг, що отримуються. Виникненню дебіторської заборгованості сприяє також несвоєчасне відображення в бухгалтерському обліку документів, які підтверджують отримання матеріальних цінностей, робіт і послуг.
Деякі структурні підрозділі своєчасно не надають бухгалтерії документи про отримані матеріальні цінності чи виконані роботи.
Однією з основних причин утворення кредиторської заборгованості є виділення бюджетним установам асигнувань в обсягах, менших за бюджетні призначення та відсутність визначених джерел фінансування.
За своєю економічною сутністю кредиторська заборгованість бюджетних установ є прихованим дефіцитом державного або місцевих бюджетів. До її утворення призводить постійне обмеження в бюджеті протягом останніх років бюджетних призначень і асигнувань для бюджетних установ та розрахунків за товарно-матеріальні цінності і послуги, які отримано фактично в кредит, тобто без оплати.
Які ж шляхи ліквідації дебіторської та кредиторської заборгованості? По-перше, результати проведених контрольних заходів підтверджують, що посадові особи бюджетних установ не в повному обсязі контролюють повноту і своєчасність відшкодування дебіторської заборгованості.
По-друге, однією з причин утворення дебіторської заборгованості є те, що посадовці бюджетних установ при укладанні угод або договорів з організаціями-постачальниками не завжди передбачають обмеження терміну попередньої оплати до одного місяця та застосовують штрафні санкції за виконання умов угод.
По-третє, оскільки єдиною причиною утворення кредиторської заборгованості загального фонду бюджету є недостатнє фінансування видатків бюджетних установ, проведених в межах затверджених бюджетних асигнувань, постає необхідність поліпшення стану фінансування установ та залучення коштів спеціального фонду установ на здійснення видатків, не забезпечених або частково забезпечених бюджетним фінансуванням.


Алла Чугунова, начальник контрольно-ревізійного відділу в м. Нова Каховка