Сторінка 1 з 1

Кошти на селекцію

Додано: 14 травня 2010, 17:39
Прес-служба КРУ
Аудит у дії
ЩОБ ХУДОБА ГОДУВАЛА…
Тваринництво – стратегічна галузь сільського господарства, без якої неможливе постачання повноцінного харчового білка та сировини для переробної промисловості. Не секрет, що розвиток продукції тваринництва має бути націленим на впровадження якісного селекційного матеріалу, а розширення племінної бази товаровиробників є одним із важливих напрямів із нарощування обсягів товарного виробництва. Протягом останніх років Держава надає фінансову підтримку на розвиток селекційних процесів.
Державні аудитори КРУ в Херсонській області дослідили стан розвитку селекції в тваринництві та птахівництві на підприємствах агропромислового комплексу Херсонської області. Аудит за 2006-2009 роки засвідчив про певний розвиток селекційно-племінної справи в регіоні, збільшення кількості племінного поголів’я, його продуктивності, оновлення стад за рахунок придбання племінних ресурсів.
Проте існує ряд проблемних питань при наданні фінансової підтримки. Повільно відбувається утворення нових агропідприємств галузі та нарощування діючих потужностей. Чинна нормативна база потребує удосконалення, передусім, при визначенні виконавців програмних заходів, підвищенні рівня ефективності вкладених коштів та посиленні системи фінансового контролю.

Відбір учасників державної програми не сприяв реалізації основних завдань племінної справи та ефективному витрачанню бюджетних коштів. Часто виконавцями селекційної програми невірно визначалися розміри доплат; включалися заходи, які ними не виконуються. Окремих продуктивних якостей племінного поголів’я (продаж молодняку, збільшення поголів’я) не досягнуто. Без наявної потреби профінансовано більш ніж 475 тис. грн.

На жаль, державні кошти частково вплинули на розвиток племінної справи, основний розвиток відбувався за рахунок власних можливостей господарств. Тому й виконавці програми долали певні труднощі в створенні повноцінної кормової бази. Розвиток племінної справи гальмувався обмеженістю вільних приміщень ферм і дефіцитом коштів на їх будівництво.
Половина опитаних громадян, які утримують тварин на власному подвір’ї та є потенційними їх замовниками, висловили незадоволення рівнем продуктивності свійських тварин, зажадали придбати кращу худобу. Селяни, на жаль, необізнані про діяльність суб’єктів племінної справи, де можна придбати якісні племінні ресурси. А ті, хто знає про адреси продажу продуктивної худоби, дізналися про це здебільшого від родичів і знайомих.

Половина власників тварин та осіб, не задоволені якістю послуг по штучному заплідненню худоби. При цьому більшість з них не помітила ніяких змін у покращенні продуктивних властивостей тварин. Селяни наголосили на віддаленості пунктів штучного запліднення та високій вартості відповідних послуг.

Аудиторська група надала пропозиції для Мінагрополітики, регіонального управління агропромислового розвитку та суб’єктам племінної справи Херсонщини щодо підвищення рівня ефективності витрачання коштів на Загальнодержавну програму «Селекція».