Поліна Райко — художниця-самоук, одна з найяскравіших представниць українського наївного мистецтва. Її будинок в окупованих Олешках входить до культурних пам'яток Херсонщини.
Усі фрески Поліни Райко перепліталися в дивовижній історії її життя. У її помешканні не було жодного вільного місця, де б не залишила свій слід її рука – рука звичайної жінки, яка в 69 років відчула нездоланну тягу до малювання. Більше про художницю-самоучку та її творчість, у сюжеті.
Над відео працювали Ліза Жарких, Тетяна Набатова, Устин Данчук.
Дім художниці Поліни Райко в Олешках, що на Херсонщині, був справжньою казкою. Кожен куточок, від стін до стелі, оживав зображеннями простих, але виразних істот - диких звірів та птахів, кожен з яких нес у собі історію, що відгукувалася людськими переживаннями. В її домівці можна було знайти фрески з традиційними символами та персонажами, включаючи лебедів, ангелів, голубів, леопардів, образи Ісуса та Мадонни з дитям, а також портрети рідних. Ці малюнки перепліталися в унікальну історію життя Поліни Райко, в її оселі не залишалося місця, яке б не торкалася її талановита рука. Звичайна жінка, яка у віці 69 років відкрила для себе непереборне покликання до малювання, створила неповторний світ у своєму домі.
Чи могла бабуся Поліна, або за паспортом Пелагея Андріївна, уявити, що її дім в Олешках стане об'єктом уваги не тільки місцевих, але й міжнародних ЗМІ? Навряд. Трагічні події, пов'язані з підривом Каховської ГЕС, привернули увагу до її будинку, який став одним із символів злочинів проти української культурної спадщини. Але водночас це привернуло світову увагу до української культури та творчості Поліни Райко, яка разом з Марією Примаченко стала символом українського опору.
Поліна Райко, жінка, яка витратила свою скромну пенсію на фарби, щоб розмалювати свій будинок, стала відомою особистістю на початку 2000-х. Її дім у Олешках перетворився на місце паломництва, а її історії про кожен малюнок залишили глибокий слід у серцях відвідувачів. Після її смерті у 2004 році, будинок було придбано шанувальниками її мистецтва, але, на жаль, нові власники не змогли підтримати його в належному стані. Згодом, сусіди взяли на себе опіку над будинком, який став неофіційним музеєм.
Незважаючи на всі випробування, творчість Поліни Райко продовжує надихати. Її роботи, оцифровані до затоплення, залишаються доступними для майбутніх поколінь. Мистецтвознавці ставлять її поруч із такими визнаними майстрами народного мистецтва, як Марія Примаченко та Катерина Білокур, підкреслюючи її важливий внесок у культурну спадщину України.
Вгору. Херсон
Всесвіт Поліни Райко: зруйнований, але не знищений
Новини Херсонського району Херсонської області, в тому числі новини міст Олешки та Гола Пристань
- Волонтери Херсону
- Особливо цінний користувач
- Повідомлень: 1601
- З нами з: 25 лютого 2022, 21:46
-
- Similar Topics
- Відповіді
- Перегляди
- Останнє повідомлення
-
- 0 Відповіді
- 788 Перегляди
-
Останнє повідомлення Волонтери Херсону
-
- 0 Відповіді
- 175 Перегляди
-
Останнє повідомлення Волонтери Херсону
Хто зараз онлайн
Зараз переглядають цей форум: Common Crawl Foundation [бот] і 0 гостей