Обладнання операційної - важливе рішення керівника
Планування та оснащення операційного блоку - тема, де у керівника медичної організації не так багато можливостей для вибору. Санітарні норми і правила встановлюють суворі вимоги, відступ від яких неприпустимий. На перших етапах залишається лише дотримуватися нормативних документів.
Це не означає, що керівник не вирішує нічого. У його компетенції залишається вибір обладнання. Закон диктує, які медичні вироби мають бути в операційній. Але тільки від засновника, головного лікаря або завідувача відділення залежить, якими моделями буде обладнаний конкретний блок. В клініці «Medical Plaza» операційна оснащена найсучаснішим обладнанням, враховуючі всі вимоги законодавства. Докладніше на сайті клініки: https://medicalplaza.ua/uslugi/khirurgiya.
Що має бути в сучасній операційній
Можливі невеликі відступи від стандарту, обумовлені профілем конкретної організації або відділення. Від деяких елементів зі списку можна відмовитися, якщо в цьому блоці не проводять реконструктивні пластичні операції:
- на кістках;
- на кистях рук;
- із застосуванням мікрохірургічних технік.
- операційний стіл;
- освітлювальні прилади;
- монітор пацієнта;
- дефібрилятор;
- УЗ-сканер для інтраопераційних досліджень.
Діяльність операційної концентрується навколо столу. Незалежно від профілю блоку, до цього виробу висуваються стандартні вимоги:
- Простота доступу до пацієнта. Він має розміщуватися так, щоб до нього могли безперешкодно підійти оперуючий хірург і асистенти, медсестри та анестезіологічна бригада.
- Ергономіка. У процесі роботи, яка триває не одну годину, важливо мінімізувати напруження рук і спин лікарів.
- Якісні матеріали. Операційна - стерильна зона, де поверхні постійно контактують із біологічними рідинами. Усі матеріали мають бути стійкими до багаторазових дезінфекцій.
- Зручність управління. Стіл має легко змінювати конфігурації залежно від специфіки хірургічного втручання.
Існують також вужчі вимоги, пов'язані з профілем операційної. Столи для нейрохірургії, гінекології, травматології відрізняються специфічною комплектацією і набором опцій.
Освітлення
Хірургічні світильники відіграють найважливішу роль у процесі, - саме від них залежить видимість операційного поля. Тут важливий баланс характеристик:
- рівномірне освітлення;
- відсутність тіней і затемнених зон;
- оптимальна колірна температура;
- регулювання теплового випромінювання;
- мінімізація навантаження на зір.
Монітор
Під час операції необхідно в режимі реального часу відстежувати зміну життєво важливих показників пацієнта. Тому анестезіологічний монітор - обов'язковий елемент оснащення сучасної операційної. Залежно від моделей і комплектацій, він відображає:
- температуру тіла;
- артеріальний тиск;
- характеристики серцевих скорочень: частоту, ритм, інтервали;
- насичення крові киснем;
- концентрацію і тиск вуглекислого газу;
- концентрацію анестетиків.
Дефібрилятор
Хід операції та її результат неможливо спрогнозувати з абсолютною точністю. Під час роботи можуть виникнути непередбачені ускладнення, зокрема критичні порушення серцевого ритму:
- фібриляція передсердь;
- фібриляція шлуночків;
- пароксизмальна надшлуночкова і шлуночкова тахікардія;
- асистолія.
В операційних встановлюють стаціонарні моделі цих приладів. Біфазні варіанти кращі, оскільки більш щадним чином впливають на тканини міокарда. Сучасні моделі дефібриляторів об'єднують у собі кілька функцій: моніторинг, ручну й автоматичну зовнішню дефібриляцію, а також кардіостимуляцію.
УЗ-сканер
Інтраопераційна ультразвукова діагностика потрібна для оцінки стану операційного поля, для проведення провідникової анестезії, біопсії тощо. Для цих цілей найчастіше використовують лінійні та конвексні датчики, набагато рідше - внутрішньопорожнинні.
Для проведення ультразвукової діагностики в рамках операційної оптимально використовувати переносні УЗ-сканери: вони компактні, зручні для транспортування і забезпечують високу якість візуалізації м'яких тканин. Яскравим представником переносних УЗ-апаратів є модель, оснащена лінійними, секторними і внутрішньопорожнинними датчиками, а також біопсійними насадками.
Висновок
Комплексне оснащення операційної з нуля - непросте завдання, але від якості його розв'язання залежить успіх відділення і клініки загалом.